buddha
20 بهمن 1401 - 09:32

سنگ تمام زنجانی‌ها برای مردم زلزله‌زده خوی/از اعزام گروه‌های جهادی تا ارسال دو محموله امدادی

از همان ساعات اولیه زلزله خوی، حمایت‌های مالی و معنوی استان زنجان به منطقه زلزله زده خوی آغاز و همچنان ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، شامگاه شنبه هشتم دی ماه زمین لرزه‌ای به بزرگی 5.9 ساعت 21 و 44 دقیقه شهرستان خوی استان آذربایجان غربی را لرزاند؛ این زمین لرزه در عمق 7 کیلومتری زمین به وقوع پیوست و ارومیه و چند شهرستان دیگر هم احساس شد. آسیب این زلزله اگر چه تلفات جانی کمی داشت ولی متأسفانه سبب شد بسیاری از خانه‌ها و منازل آسیب ببیند.

از همان لحظات ابتدایی زلزله، استان‌های معین استان آذربایجان غربی به میدان آمدند و با ارسال کمک‌های اولیه و لوازم امدادی به مردم زلزله زده خوی کمک کردند. حتی وضعیت به قدری طی روزهای ابتدایی بحرانی شده بود که رئیس‌جمهور، فرمانده نیروی زمینی سپاه و جمعی دیگر از مسئولان کشوری از این مناطق بازدید کردند.

شهر زنجان که به شهر کریمان معروف است و مردم این شهر مردمان خیری هستند از همان لحظات نخست کمک‌های خود را به صورت انفرادی و گروهی به شهر خوی ارسال کردند.

جمع آوری 673 میلیون تومان کمک مردمی برای زلزله زدگان خوی

 ابوالفضل رجبی مسئول بسیج اصناف استان قرار در گفت‌وگو با بیان اینکه بسیج اصناف بلافاصله بعد از زلزله خوی اقدام به جمع آوری کمک های مردمی و ارسال این کمک ها به خوی کرد، اظهار کرد: مردم زنجان و اصناف و بازاریان و خیرین از همان روز اول به کمک مردم خوی آمدند و کمک های مردمی خود را از طریق بسیج اصناف به خوی ارسال کردند.

وی با اشاره به اقلام ارسالی به خوی، ابراز کرد: آب معدنی، انواع کنسرو، نان، بخاری برقی، پتو، اقلام بهداشتی، رادیاتور برقی به خوی ارسال شد.

مسئول بسیج اصناف استان زنجان با اشاره به جمع آوری کمک های مردمی توسط بسیج اصناف، تصریح کرد: کمک های مردمی در سه مرحله به میزان 673 میلیون تومان جمع آوری و به خوی ارسال شده است.

اعزام گروه‌های جهادی به خوی

محسن سهندی فرمانده سپاه ناحیه زنجان در گفت‌وگو با تسنیم اظهار کرد: از فردای وقوع زلزله در خوی چندین گروه جهادی زنجان برای کمک به آواربرداری و کمک به زلزله‌زدگان به خوی اعزام شدند.

وی با بیان اینکه بسیجیان سلحشور زنجانی همچنان در خوی حضور دارند، گفت: حضور گروه‌های جهادی زنجان تا رسیدن به وضعیت عادی خوی ادامه خواهد داشت.

ارسال کمک‌های خداپسندانه پلیس زنجان به خوی

گروه استان ها- زنجان- معاون هماهنگ کننده فرماندهی انتظامی استان زنجان از ارسال کمک های خداپسندانه پلیس زنجان ، به زلزله زدگان شهرستان خوی خبر داد. همینطور برخی دستگاه‌های دولتی و اجرایی هم با میدان آمدند و کمک‌های خود را به این مناطق ارسال کردند.

مرتضی عباسی معاون هماهنگ کننده فرماندهی انتظامی استان زنجان از کمک های خداپسندانه  این فرماندهی به زلزله زدگان شهرستان خوی خبر داد و گفت: با توجه به نیاز مبرم زلزله زدگان به ملزومات اولیه بهداشتی، فرماندهی انتظامی استان زنجان نسبت به تهیه اقلام سلولوزی، بهداشتی و شوینده با اعتباری بالغ بر یک میلیارد ریال  به استان آذربایجان غربی ارسال کرد.

ارسال دو محموله امدادی هلال احمر به خوی

سید قاسم موسوی مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان زنجان گفت: تاکنون دو محموله امدادی هلال احمر این استان به شهرستان زلزله زده خوی ارسال شد.

وی با بیان اینکه 465 دستگاه چادر امدادی در کامیون و تریلر انجام شد گفت: این تعداد چادرهای امدادی در 2 دستگاه کامیون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان، یک دستگاه کامیون هلال احمر و یک دستگاه تریلر داوطلب هلال احمر بارگیری و به شهرستان خوی ارسال شد.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان زنجان گفت: تیم های تخصصی درمان اضطراری (BHCU) و تیم سحر(سفیران حمایت روانی) هلال احمر این استان از آمادگی لازم برای اعزام به منطقه زلزله زده برخوردار هستند.

موسوی اظافه کرد: با وقوع زلزله در شهرستان خوی با هماهنگی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، از این استان سه تیم واکنش سریع و یک تیم آنست(سگ های زنده یاب)، متشکل از 18 نفر از امدادگران و نجاتگران به شهرستان خوی اعزام شدند.

وی تاکید کرد: علاوه بر این تیم های عملیاتی، یک محموله امدادی نیز شامل 400 دستگاه چادر نیز به شهرستان خوی ارسال شد.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان زنجان گفت: سه دستگاه خودوری کمک دار سبک، یک دستگاه خودروی آنست و یک دستگاه تریلی نیز ساعاتی بعد از وقوع زلزله به خوی ارسال کردیم.

موسوی اظهارداشت: با ارسال دومین محموله چادرهای امدادی، تاکنون 865 دستگاه از این چادر را به شهرستان خوی ارسال کرده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون تیم های امدادی و معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان زنجان در حال ارائه خدمات امدادی در شهرستان خوی هستند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1028935