buddha
20 بهمن 1401 - 11:20

امضای قرارداد همکاری اقتصادی بین ازبکستان و اسلوونی در «تاشکند»

نمایندگان ازبکستان و اسلوونی در نشست بازرگانی در شهر «تاشکند» قرارداد همکاری اقتصادی امضا کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، نمایندگان ازبکستان و اسلوونی در چارچوب نشست بازرگانی در شهر «تاشکند» قرارداد همکاری اقتصادی امضا کردند.

نشست بازرگانی ازبکستان و اسلوونی در شهر «تاشکند» با حضور روسای وزارتخانه‌ها، ادارات، اتحادیه‌های اصناف و بیش از 100 نماینده محافل بازرگانی دو کشور برگزار شد.

در این نشست ریاست طرف ازبکی را «جمشید خواجه‌یف» معاون نخست وزیر ازبکستان و طرف اسلوونی را «تانیا فایون» معاون نخست وزیر، وزیر امور خارجه این کشور بر عهده داشتند.

روسای هیأت‌ها در این نشست تاکید کردند که تقویت همکاری‌های دوجانبه به ویژه در تجارت متقابل و همکاری‌های محافل بازرگانی در این زمینه در زمان مناسب و به موقع بوده است.

همچنین بر سیر مثبت مبادلات بازرگانی خارجی که حجم آن در سال گذشته میلادی تقریباً 40 درصد افزایش یافته است، تاکید شد که این امر در نتیجه کسب مقام کشور ذینفع سیستم ترجیحات «GSP +» توسط ازبکستان امکان پذیر گردیده است.

طرفین برای افزایش شاخص‌های تجارت خارجی، شرایط تکمیلی لازم برای محافل بازرگانی دو کشور را هماهنگ و همچنین قرارداد همکاری اقتصادی بین ازبکستان و اسلوونی را امضا کردند.

همچنین چشم انداز ایجاد شراکت در صنعت خودروسازی، تولید قطعات، محصولات فلزی، توربین‌های آبی، پمپ‌ها و تولید مشترک دارو مورد بررسی قرار گرفت.

طرفین امکان ایجاد یک مجتمع زراعی و صنعتی برای اجرای پروژه‌های مشترک در توسعه دامپروری، باغداری و تولید بذر و همچنین سازماندهی فعالیت یک شعبه فروشگاه بزرگ اسلوونیایی Mercator Group در ازبکستان را بررسی کردند.

در پایان این مراسم شرکت کنندگان پایبندی خود را برای تحکیم بیش از پیش همکاری‌های اقتصادی بین ازبکستان و اسلوونی، برقراری روابط تجاری قوی و تامین حمایت همه جانبه از کارآفرینان در اجرای پروژه‌ها و ابتکارات مشترک اعلام کردند.

اسلوونی استقلال این کشور را در تاریخ 27 دسامبر سال 1991 میلادی به رسمیت شناخته و در تاریخ 16 ژانویه سال 1995 میلادی بین این دو کشور روابط سیاسی برقرار شده است.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1029174