buddha
20 بهمن 1401 - 14:03

نظام سلامت ایران در دنیا با نام بهورز عجین شده است

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: نظام شبکه باعث افتخار کشور است، به گونه ای که در دنیا نظام سلامت ایران با نام بهورز عجین شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین فرشیدی در مراسم تقدیر از بهورزان، مربیان بهورزی و مراقبان سلامت نمونه کشوری، اظهار داشت: بهورز از متن نظام سلامت است و سال های سال کشورهای مختلف برای بازدید از کشورمان، از فعالیت‌های ارزشمند بهورزان بازدید کرده اند. یکی از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی، حوزه سلامت است که بخشی از این دستاوردها مرهون تلاش و مجاهدت‌های بهورزان بوده است.

وی افزود: ادغام آموزش در ارائه خدمات بهداشتی و درمانی نیز یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی است. برای حرکت به سوی دانشگاه‌های نسل جدید باید تربیت نیروی انسانی با نیازهای جامعه هماهنگ باشد. در حال حاضر شاهد تغییر الگوی بیماری‌های از واگیر به غیرواگیر نظیر سرطان‌ها هستیم که آن هم عمدتاً به دلیل شیوه زندگی، کم تحرکی، تغذیه و استراحت ناکافی است در حالی که در دوران گذشته بسیاری از بیماری‌های عفونی با واکسیناسیون، ریشه کن شده و یا در مرحله ریشه کنی قرار دارد.

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه بهورزان در دوران کرونا تلاش‌های فراوان و ارزشمندی داشتند، گفت: بهورزان اولین بخش درگیر در حوادث و بلایای طبیعی هستند که اعتماد مردم نیز به این عزیزان، بسیار بالا است به گونه ای که حتی برخی از مردم روستا برای مشورت به آنها مراجعه می‌کنند.

فرشیدی با اشاره به آغاز اجرای برنامه پزشکی خانواده در روستاها و شهرهای کمتر از ۲۰ هزار نفر، یادآور شد: در پزشکی خانواده، هدف عمده ما مراقبت از جمعیت و پیشگیری و رصد جمعیت تحت پوشش است که این کار در خانه‌های بهداشت نیز به صورت مداوم در حال انجام است.

وی ادامه داد: چندین سال است که دولت‌های مختلف صحبت از اجرای پزشکی خانواده می‌کردند اما این طرح مورد حمایت جدی دولت و مجلس است. آموزشگاه‌های بهورزی نقش بی بدیلی در تربیت بهورزان داشته اند و حالا با وجود مربیان با تجربه، باید سطح این آموزشگاه‌ها ارتقا یافته و در مسیر آموزش و برنامه‌های آموزشی پزشکی خانواده قرار گیرد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1029612